دبیرستان احسان تبریز

رسول اکرم (صلی الله علیه و آله و سلم):

” خانه ای که از برنامه صحیح حکیمانه بی بهره باشد ویرانه ای بیش نیست “

مجتمع آموزشی غیردولتی احسان در سال ۱۳۷۲ با اخذ مجوز رسمی از آموزش و پرورش توسط دو نفر از فرهنگیان متعهد جامعه به نام آقایان محمدتقی بهروزی نژاد از دبیران آموزش و پرورش و علی رحیمی از مدرسان مراکز تربیت معلم تبریز تاسیس گردید و هم اکنون پس از گذشت بیست سال به برکت دعای مؤمنین از مدارس موفق و اثرگذار استان می باشد.

اما قسمتی از اهداف آموزشی و تربیتی قابل تعقیب در این مجموعه به شرح ذیل می باشد:

۱)      دانش آموزان به اصول و مبانی مذهب حقه شیعه اثناعشری معتقد بوده و هویت کلی و ارزش والای انسانی را به عنوان یک ارزش الهی شناخته و توجه به ولایت معصومین الهی (علیهم السلام) را به عنوان شاخصه فرهنگ دین در توجه به ارزش های الهی اصیل می دانند.

۲)      دانش آموزان اصول اخلاقی مکتب اهل بیت (علیهم السلام) را به عنوان آرمان های رفتاری خود برگزینند و بر صیانت خود از طریق دوری از معاصی و هوسرانی کوشا باشند و بر تحصیل و حفظ صفات عالیه به ویژه صداقت و امانت اصرار ورزند.

۳)      حفظ حریم احکام الهی را در رفتارهای فردی و اجتماعی خود یک ضرورت بدانند و به ارکان عملی مذهب به ویژه نماز- روزه – خمس – حج – جهاد در راه خدا ملتزم باشند و نظام مرجعیت شیعی را در حفظ حریم احکام الهی خود شناسند.

۴)      نسبت ها و شعائر حکمی را به عنوان حصار و محافظ دین برای افراد جامعه پذیرفته باشند و به مصادیق بارز آن نظیر توسل – زیارت – عزاداری – حجاب و… راغب باشند.

۵)      در مقیاس اجتماعی دارای تخصص های مفید و مورد نیاز جامعه باشند و به دانش اندوزی مستمر و تحقیق و تتبع در این زمینه ها اشتغال داشته باشند.

۶)      دارای حساسیت و انگیزش نسبت به سرنوشت و روند جامعه مسلمین باشند و سهم و مسئولیت خود را با هدف اعتلای جامعه دین پذیر باشند و فریضه حیاتی امر به معروف و نهی از منکر را وجه همت خود قرار دهند.

۷)      از تعالیم و الگوهای مناسب برابر رفتار بهنجار خانوادگی بهره مند بوده و به مسئولیت خود در قبال خانواده به ویژه والدین – همسر و فرزندان آگاه و عامل باشند.

۸)      نهادینه سازی سیستم تربیت با محوریت مکتب اهل بیت (علیهم السلام) به کمک تجارب عملی در این زمینه و تلاش برای ثبت و معرفی و گسترش این فرهنگ به سایر مراکز هم سو و علاقمند از اهداف این مجموعه است.

۹)       به کارگیری اساتید مومن ، مستعد و مجرب به منظور تحقیق تخصص همراه باشد.

۱۰)     مجهز و هوشمند سازی مدرسه به منظور بهره وری از امکانات الکترونیکی و فن آوری به روز و تکنولوژی تدریس

۱۱)      برگزاری کلیه کلاس های کنکور به منظور تقویت بنیه علمی دانش آموزان جلوگیری از اتلاف وقت و احیاناً جلوگیری از آسیب های اجتماعی که در محیط های بیرون مدرسه شکل گیرد.

۱۲)     پیگیری مسائل و مشکلات درسی دانش آموزان و ارائه برنامه و راه کار توسط استاد راهنمایان یا دبیران پایه

۱۳)     برگزاری آزمون های برنامه ریزی شده مدرسه وفرا مدرسه ای مثل مرات و مبتکران و سنجش و …

۱۴)     ارائه جدول برنامه ریزی فردی و آموزش برنامه ریزی در منزل و جمع آوری آن بصورت هفتگی توسط استاد راهنما

۱۵)     تجهیز کتابخانه به کتب آموزشی و کمک آموزشی و کتابهای مرجع به منظور پژوهش های اساتید و دانش آموزان

۱۶)     کسب رتبه های برتر در رقابت های علمی و مسابقات ناحیه ای و استانی

۱۷)     برگزاری کلاس های دانش افزایی ، تقویتی و هنری در جریان تابستان و سال تحصیلی

۱۸)     ارائه کارنامه های ۴۵ روزه به منظور اطلاع دانش آموز و اولیا و تحلیل روند آموزشی مدرسه و دبیران